top of page

GOSPODARKA ODPADAMI

Czym się zajmujemy

Usługi: Usługi
pexels-harry-cooke-6194972.jpg

ODBIÓR NIEBEZPIECZNYCH ODPADÓW

Ustawodawstwo związane z odpadami jest zawiłe. Technologie wymagane do ich przetwórstwa są często skomplikowane  oraz coraz bardziej kosztowne. Jeszcze jakiś czas temu można było je składować, jednak było to już w 2002 roku według ustawy wyjściem ostatecznym. Ustawa ta została zmieniona w grudniu 2012 roku i nowelizowana w 2020 roku. Ustawa ta jest podstawowym aktem prawnym normującym gospodarkę odpadami, która w pełni transponuje przepisy unijne w tym zakresie do polskiego porządku prawnego. W szczególności określa ona zasady postępowania z odpadami w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi, ochronę środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, głównie poprzez zapobieganie powstawaniu odpadów lub ograniczanie ich ilości oraz rozwój odzysku i recyklingu, a także unieszkodliwianie odpadów.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o odpadach, odpadem nazwiemy każdą substancję lub przedmiot, „których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest zobowiązany”. Oczywiście tak szerokie pojęcie wymagało doprecyzowanie w interesującym nas przedziale odpadów medycznych. W myśl zatem art. 3 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, odpadem medycznym nazwać możemy odpad który powstał „w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny”.

Zgodnie z art. 250 ustawy o odpadach, przepisy wykonawcze, które zostały wydane m.in. na podstawie art. 7 ust. 4 nieobowiązującej już Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, pozostają aktualne aż do dnia wejścia w życie rozporządzeń wydanych na mocy chociażby art. 94 ust. 2 i art. 95 ust. 11 nowej ustawy o odpadach (między innymi też odpadów medycznych i weterynaryjnych). Wnioskując z powyższych aktów, w obecnym stanie prawnym obowiązuje jeszcze Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 30 lipca 2010 r. rozporządzenie to odnosi się do szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (DzU nr 139, poz. 940).  Akt ten reguluje postępowanie z odpadami medycznymi powstałymi w wyniku udzielania świadczeń zdrowotnych w miejscu wezwania, zasady zbierania i czasowego magazynowania odpadów medycznych przed poddaniem ich procesowi unieszkodliwiania, a w przypadku braku takich możliwości – przed ich przetransportowaniem do miejsca unieszkodliwiania, a także warunki transportu wewnętrznego odpadów medycznych w obiektach, w których udziela się świadczeń zdrowotnych lub prowadzi badania i doświadczenia naukowe w zakresie medycyny (transport wewnętrzny odpadów medycznych).


Mając na względzie art. 94 ust. 1 ustawy o odpadach, aktualnie obowiązuje zakaz odzysku odpadów medycznych i weterynaryjnych (wyjątek stanowią odpady określone w przepisach wykonawczych). Dodatkowo ustawodawca nałożył na posiadacza odpadów obowiązek prowadzenia procesów unieszkodliwiania odpadów oraz ich monitoringu, z uwzględnieniem właściwości odpadów, charakteru procesów unieszkodliwiania oraz wymagań prawnych (art. 95 ustawy). Jednocześnie konieczne jest unieszkodliwianie zakaźnych odpadów medycznych lub/i weterynaryjnych w procesie termicznego przekształcania w spalarniach odpadów niebezpiecznych (art. 95 ust. 2 ustawy). Nie wolno przy tym unieszkodliwiać tego typu odpadów w procesach współspalania (art. 95 ust. 3 ustawy).

W styczniu 2020 roku wprowadzono obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów za pośrednictwem BDO, podmioty gospodarcze wytwarzające odpady medyczne mają obowiązek rejestracji w BDO (bazie danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami). Jednocześnie dla podmiotów które nie dopełniałyby tego obowiązku zostały wprowadzone bardzo wysokie kary od 5 tyś do 1 mln zł za brak wpisów.    

Jednocześnie pandemia Covid-19 przyczyniła się do wprowadzenia kilku zmian w zakresie gospodarki odpadami w tym także odpadami medycznymi poprzez zmianę ustawy potocznie nazywaną „tarczą antykryzysową”.

            Wszystkie Odpady medyczne i weterynaryjne mają przypisane kody klasyfikujące je ze względu na miejsce ich powstawania W zakładce kody znajdą państwo kody najczęściej wytwarzanych odpadów medycznych, kosmetycznych czy weterynaryjnych.

501 867840

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
bottom of page